Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

1

Чабаненко Ірина, користувач 1ua
Ірина Чабаненко
Тема: Із історії села...
Історико-географічна довідка Новоукраїнського району
Кіровоградської області

Новоукраїнський район знаходиться у південній частині Кіровоградської області. На півночі він межує з Маловисківським районом, на сході – з Кіровоградським і Компаніївським районами, на заході – з Добровеличківським районом, на півдні – з Бобринецьким районом Кіровоградської та Братським районом Миколаївської області. Більша частина території району розташована у степовій зоні, крайня північна частина – у лісостепу, поверхня - рівнинна, розчленована долинами річок, балками та ярами, але на півдні знаходиться найвища точка області – 269 метрів над рівнем моря. Найбільші річки - Чорний Ташлик, Сухий Ташлик і Плетений Ташлик. Ґрунти головним чином чорноземні, основні корисні копалини – глина і граніт (кольорові гранити Капустянського родовища, що біля с. Кам’яний Міст, прикрашають архітектуру міст багатьох країн світу). Найпоширеніші породи дерев – дуб, ясен і липа, кущів – шипшина, глід і терен. Район має чотири природно-заповідних об’єкти – Войнівський (с. Ново-Олександрівка) та Явдокимівський (м. Новоукраїнка) заказники, пам’ятку природи Ташлицькі Скелі (м. Новоукраїнка) та заповідне урочище Горіхівську Балку (с. Воронівка); останнім часом, завдяки чудовому санаторію та природно-оздоровчому центру, все більше відомим стає Гусарське урочище (с. Піддубне), славне своєю цілющою мінеральною водою.

На землях Новоукраїнського району здавна кочували, зупинялися і селилися різні племена. Перші сліди людини тут датуються археологами добою неоліту. У скіфські часи (VI – III ст.ст. до н.е.), за Геродотом, між Гіпанісом (Південним Бугом) і Борисфеном (Дніпром) існувала місцина під назвою Ексампей (у грецькому варіанті – Священні Шляхи), де скіфський цар Аріант встановив величезний казан, виготовлений із бронзових наконечників стріл, кількість яких відповідала кількості населення Скіфії. Існує наукова гіпотеза, що Гіпаніс починався Синюхою, а його притока, від якої пішла назва місця, це - річка Чорний Ташлик.

Найвизначнішою археологічною пам’яткою, знайденою на цій території, є знаменитий Глодоський скарб – поховання дуже багатого і знатного вождя кінця VII ст. або початку VIII ст. н.е. з великою кількістю золотих і срібних виробів. Обрядова специфіка дає можливість припущення слов'янської приналежності похованого.

У добу Козаччини терен, зайнятий тепер Новоукраїнським районом, входив до вольностей (превільованих земель) Війська Запорозького. Внаслідок невдалої війни з Туреччиною 1710 – 1713 рр. він підпав під владу Османської імперії, але після поразки турків у війні 1735 – 1739 рр. ввійшов до складу Бугогардської паланки Нової Січі.

У 1753 р. (за сенатським указом від 18.08.1753 р.) ця територія була віддана Новослобідському козачому поселенню, з якого 14 травня 1754 року був сформований Новослобідський козачий полк. Від цієї дати починається стабільне заселення майбутньої Новоукраїнщини. Сотенною слободою полку був Сухий Ташлик (Глодоси), у складі полку перебували також поселення Павлівськ (Новоукраїнка), Чорний Ташлик (тепер у складі Новоукраїнки), Рівне.

У 1764 р. Новослобідський козачий полк був переформований у Єлисаветградський пікінерний полк, а його територія ввійшла до складу Єлисаветградської провінції Новоросійської губернії, створеної за указом від 30.03.1764 р. Командував полком Микола Адабаш, що відобразилося у назві місцевості, де тепер знаходиться однойменна залізнична станція.

У 1769 р. в Єлисаветградській провінції був поселений Молдавський гусарський полк, сформований з турецьких підданих православного віросповідання, які перейшли на сторону Росії під час російсько-турецької війни, розпочатої 1768 року. Полк складався із шістнадцяти поселенських рот. Штаб полку та штаб його 1-ї роти знаходились у Павлівському шанці (укріпленому поселенні), у Чорноташлицькому шанці розміщалася 4-та рота, у Сухоташлицькому - 12-та рота. Командував полком Василь Звєрєв, назва села Звєрєвка в Новоукраїнському районі нагадує про свого колишнього власника.

У 1773 р. Павлівськ (з 1764 р. - Ново-Павлівськ) офіційно отримав статус посаду, тобто неадміністративного міста, хоча фактично був містом з початку свого існування - заснувався як фортеця, що й відрізняло в давнину міські поселення від сільських.

У 1775 - 1776 рр. провінції Новоросійської губернії були поділені на повіти, більша частина рот Молдавського гусарського полку ввійшла до складу Катерининського (з 1781 р. - Ольвіопольського) повіту Єлисаветградської провінції.

У кінці 1782 р. провінції були скасовані, а 30 березня 1783 р. Новоросійська губернія об'єдналася з Азовською і стала називатися Катеринославським намісництвом, адміністративно-територіальний поділ якого остаточно визначився 22 січня 1784 р.

4 вересня 1784 р. адміністративним центром Ольвіопольського повіту став Новомиргород, а повіт був перейменований на Новомиргородський.

27 січня 1795 р. Новомиргородський повіт увійшов до складу новоствореного Вознесенського намісництва, яке проіснувало до 12 грудня 1796 р. З Вознесенського і Катеринославського намісництв знову була сформована Новоросійська губернія, кордони і поділ якої були остаточно визначені указом від 29 серпня 1797 р., за яким територія Новомиргородського повіту була розподілена між Єлисаветградським і Ольвіопольським повітами.

8 жовтня 1802 р. Новоросійська губернія розділилася на три губернії, територія майбутньої Новоукраїнщини опинилася у Миколаївській губернії, яка 15 травня 1803 р. у зв'язку з переведенням адміністративного центру до Херсону була перейменована на Херсонську.

Після указу 16 квітня 1817 р. про реформування Бугського козацького війська у Бугську уланську дивізію в усіх, крім Тираспольського, повітах Херсонської губернії почався процес створення військових поселень.

У 1821 р. в Єлисаветградському повіті була розміщена 3-тя Українська уланська дивізія, сформована з полків Українського козацького війська, прославленого в боях Вітчизняної війни 1812 року та закордонних походах 1813-1814 рр. У Новопавлівську (Новоукраїнці) стояв 1-й ескадрон, а в Рівному - 2-й ескадрон 1-го Українського уланського полку (з 1830 р. - Українського уланського полку, без номера) , у Сухому Ташлику (Глодосах) - 3-й ескадрон 2-го Українського уланського полку (з 1830 р. - Новоархангельського уланського полку) цієї дивізії. Павлівський посад був полковим поселенням - тут знаходився штаб 1-го Українського уланського полку (колишнього 1-го Українського козацького полку), у зв'язку з чим у 1830 р. місто перейменували на Новоукраїнку. Військові поселення 2-го резервного кавалерійського корпусу, до складу якого входила 3-тя Українська уланська дивізія, були поділені на вісім округів. Новоукраїнка була центром 5-го кавалерійського округу, в якому рахувалося й Рівне, Глодоси підпорядковувалися 6-му кавалерійському округу з центром у Новоархангельську. Ескадронні поселення одночасно були волосними центрами своїх округів. У 5-му окрузі центром 1-ї волості була Новоукраїнка, 2-ї - Рівне, 3-ї - Новоукраїнськ (Злинка). У Глодосах був центр 3-ї волості 6-го округу.

Запровадження військових поселень і передача території у військове відомство привело до скасування Єлисаветградського повіту, що сталося 6 грудня 1828 р. Землі, не зайняті військовими, відійшли до новоствореного Бобринецького повіту.

За указом 4 червня 1857 р. військові поселення почали скасовуватися, згодом відновився Єлисаветградський повіт, правління якого було переведене з Бобринця до Єлисаветграда у 1865 р. Села, в яких стояли кавалеристи, були переведені у стан державних, ескадронні - стали волосними центрами повіту. Новоукраїнка з 1858 р. знову стала називатися посадом Павлівськом (з доданням у дужках уточнення - Новоукраїнка), поселення Глодоси 29 січня 1863 р. отримало статус містечка, відновилося містечко у Рівному, а в Семенастому воно було запроваджене та існувало без змін з 1831 р.

В подальшому і до радянських часів новоукраїнський терен перебував у складі Єлисаветградського повіту Херсонської губернії.

У травні 1919 р. Херсонська губернія розділилася на дві - Одеську та Херсонську , що було затверджено Всеукрревкомом 28 січня 1920 р. 13 березня 1920 р. Херсонську губернію перейменували на Миколаївську, в складі якої й перебував Єлисаветградський повіт. На VI Єлисаветградському з'їзді Рад, який відбувся 4 - 12 лютого 1921 р., була прийнята постанова про створення районів, для чого вибрана спеціальна адміністративно-територіальна комісія. Постановою міжвідомчої губернської територіальної комісії від 5 квітня 1921 р. Єлисаветградський повіт був поділений на 9 районів, один з яких називався Новоукраїнським. 24 червня 1921 р. районів стало вісім (Єлисаветградський район укрупнився за рахунок ліквідованого Володимирського), а 22 лютого 1922 р. - п'ять, але Новоукраїнський район не скасовувався. 24 травня 1922 р. поширений пленум Єлисаветградського повітового виконкому прийняв постанову про ліквідацію районів і районних адміністративних установ. У липні 1922 р. з ліквідацією районів у Єлисаветградському повіті відбулося укрупнення волостей - замість 40 стало 24. У жовтні 1922 р. Миколаївська губернія злилася з Одеською. Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 р., затвердженою 2-ю сесією ВУЦВК 12 квітня 1923 р., повіти були скасовані, а губернії поділені на округи та райони. Так, у складі Єлисаветградського округу Одеської губернії виник Новоукраїнський та Рівнянський райони. 8 липня 1924 р. Єлисаветград був перейменований на Зінов'євськ з відповідним перейменуванням округу. 3 червня 1925 р. постановою ВУЦВК губернії були ліквідовані, а округи укрупнені.

У 1930 р. постановами ВУЦВК та РНК УРСР від 13 червня та 12 вересня округи були ліквідовані та встановалена двоступенева система управління (район - центр).

У лютому 1931 р. був ліквідований Рівнянський район, а його територія приєднана до Новоукраїнського.
9 лютого 1932 р. в ряді перших п'яти областей була утворена Одеська область з Новоукраїнським та Рівнянським районами у своєму складі.

У липні 1933 р. частина території Рівнянського району була виділена для формування Компаніївського району.

27 грудня 1934 р. Зінов'євськ був перейменований на Кірове.

У 1937 р. Новоукраїнський район складався з однієї селищної (Новоукраїнської) та 16 сільських рад, Рівнянський район - з 14 сільських рад.

У 1938 р. Новоукраїнка отримала статус міста, втрачений нею в зв'язку з радянськими адміністративними реформами.

10 січня 1939 р. указом Президії ВР СРСР була утворена Кіровоградська область, а Кірове перейменоване на Кіровоград. У склад області ввійшли Новоукраїнський та Рівнянський райони. Під час німецької окупації (01.08.1941 - 17.08.1944) Новоукраїнський район був у складі Новомиргородського дебіту, а Рівнянський район - у складі Бобринецького дебіту, які входили до Миколаївського генерального округу (генералбезірку), підпорядкованого Райхскомісаріату України. Після війни Новоукраїнський район складався з 14 сільрад, в яких налічувалося 64 населених пункти, Рівненський район - з 14 сільрад і 61 населеного пункту. 12 листопада 1959 р. Новоукраїнський та Рівнянський райони були укрупнені за рахунок ліквідованих Витязівського та Піщанобродського районів.

У 1962 р. Новоукраїнський район налічував 2 міста (Новоукраїнка та Помічна, яка тоді була в Новоукраїнському районі) та 98 сільських поселень, підпорядкованих 14 сільським радам, Рівнянський район складався з 9 сільських рад, які об'єднували 41 населений пункт. 30 грудня 1962 р. Рівнянський район був ліквідований, а його територія відійшла до знов укрупненого Новоукраїнського району.

4 січня 1965 р. в Кіровоградській області сталося розукрупнення районів (з 12 створено 18), але Рівнянський район вже не відновився. В цьому році Новоукраїнський район складався з однієї міської та 17 сільських рад і мав 94 населених пункти. У 1972 р. в районі було 1 міська, 19 сільських рад і 94 населених пункти, у 1977 р. - 1 міська рада, 16 сільських рад і 86 населених пунктів, у 1979 р. - 1 міська рада, 16 сільських рад і 86 населених пунктів у 1986 р. - 1 міська рада, 16 сільських рад і 83 населених пунктів, у 1991 р. сільських рад збільшилося до 21.

Новоукраїнський район - один з найстаріших і найстабільніших районів області. Заснований 5 квітня 1921 року, на відміну від більшості районів, утворених 7 березня 1923 року, він тільки раз, на строк менше року, припиняв своє існування.

(із сайту www.kw.ukrtel.net/novoukr/rayon.htm)

10 липня 2010

Чабаненко Ірина, користувач 1ua
Ірина Чабаненко
Тема: Із історії села...
Загальні відомості.

1. Загальна площа району - 168 км2.

2. Населення - 45,38 тис. чоловік.

3. У районі 75 населених пунктів, які підпорядковані 23 радам ( 1 районна, 1 міська, 21 сільська );

Новоукраїнська районна рада

Новоукраїнська міська рада (м. Новоукраїнка, с. Звірівка, с. Новоолександрівка, с. Яблунівка)

Ганнівська сільська рада (с. Ганнівка, с. Громуха, с. Шутеньке, с. Юр'ївка )

Глодоська сільська рада (с. Глодоси, с. Вербівка, с. Мар'янівка)
Григорівська сільська рада (с. Григорівка, с. Караказелівка, )

Диминська сільська рада (с. Димине)

Захарівська сільська рада (с. Захарівка, с. Далеке)

Іванівська сільська рада (с. Іванівка, с. Квітка, сел. Костянтинівка, с. Октябрське, с. Петрівське, с. Солдатське, с. Степове)

Комишуватська сільська рада (с. Комишувате, с. Водяне, с. Дическулове, с. Софіївка)

Кропивницька сільська рада ( с. Кропивницьке, с. Вільні Луки, с. Трудолюбівка )

Лісківська сільська рада (с. Ліски, с. Козакова Балка)

Малопомічнянська сільська рада (с. Мала Помічна, с. Висоцьке, с. Ковалівка, с. Піддубне)

Малотимошівська сільська рада ( с. Мала Тимошівка, с. Варварівка, сел. Новоселівка )

Мар'янопільська сільська рада (с. Мар'янопіль, с. Кам'яний Міст)

Новоєгорівська сільська рада (с. Новоєгорівка, с. Веселий Кут, с. Леонтовичеве)

Новомиколаївська сільська рада (с. Новомиколаївка, с. Войнівка, с. Михайлівка, с. Новоподимка, с. Петрівка, с. Подимка)

Помічнянська сільська рада (с. Помічна, с. Новопавлівка, с. Червоний Розділ)

Приютівська сільська рада (с. Приют, с. В'юнки, с. Куликова Балка)

Рівнянська сільська рада (с. Рівне, с. Вільне, с. Іванівці, с. Лозуватка, с. Радісне, с. Червоний Ташлик)

Семенастівська сільська рада (с. Семенасте, с. Нерубаївка)

Сотницькобалківська сільська рада (с. Сотницька Балка, с. Арепівка, с. Воронівка, с. Єгорівка, с. Схід, с. Ульянівка)

Фурманівська сільська рада (с. Фурманівка, с. Щасливка)

Шишкинська сільська рада (с. Шишкине, с. Острівка)

(із сайту www.kw.ukrtel.net/novoukr/rayon.htm)

10 липня 2010

Чабаненко Ірина, користувач 1ua
Ірина Чабаненко
Тема: Із історії села...
ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ НОВОУКРАЇНСЬКОГО РАЙОНУ

Основною фігурою герба є скіфський казан, який символізує прадавнє минуле та природні багатства краю.

Згідно з гіпотезою відомого вченого Б.А.Рибакова річка Чорний Ташлик (одна із головних у Новоукраїнському районі) у часи Скіфії називалась Ексампеєм, від чого й навколишня місцевість мала ту ж назву. Давньогрецький історик Геродот називав її також Священними Шляхами. За легендою, зафіксованою Геродотом, саме тут стояв велетенський казан царя Аріанта, відлитий у зв'язку зі своєрідним переписом населення Скіфії - всі підвладні йому скіфи мали принести по наконечнику стріли, з них був зроблений казан, який прославив велич і могутність краю та його властителя.

На казані у три ряди зображені:

- солярні (сонячні) знаки;

- скіфський орнамент, подібний до давньогрецької літери альфа (асоціація з ініціалом легендарного царя Аріанта);

- клини (підземний світ).

Для лаконізму композиції у прапорі замість казана використано тільки один з його орнаментальних елементів - сонячне коло.

Дві восьмипроменеві зірки (улюблені елементи козацької символіки), які супроводжують казан в гербі та сонячне коло у прапорі, нагадують про належність території району свого часу до Запорозької Січі.

Золота трикутна база (нижня частина гербового щита) символізує:

- по-перше, знаходження на території району найвищої у Кіровоградській області точки (269 м над рівнем моря);

- по-друге, курган як характерну прикмету новоукраїнського степу;

- по-третє, розташування території району на височині, звідки беруть початок кілька річок.

Поєднання золотої (жовтої) та синьої барв символіки співпадає з національними кольорами України, що опосередковано асоціюється з назвою району - Новоукраїнський.

(із сайту www.kw.ukrtel.net/novoukr/rayon.htm)

10 липня 2010

Чабаненко Ірина, користувач 1ua
Ірина Чабаненко
Тема: Із історії села...
Новоукраїнський район знаходиться у південній частині Кіровоградської області. На півночі він межує з Маловисківським районом, на сході – з Кіровоградським і Компаніївським районами, на заході – з Добровеличківським районом, на півдні – з Бобринецьким районом Кіровоградської та Братським районом Миколаївської області. Більша частина території району розташована у степовій зоні, крайня північна частина – у лісостепу, поверхня - рівнинна, розчленована долинами річок, балками та ярами, але на півдні знаходиться найвища точка області – 269 метрів над рівнем моря.
Загальна площа району – 166782 га, кількість населення – 48100 осіб, одній міській та двадцяти одній сільській радам підпорядковані 77 населених пункти.

Економіку району складають рільництво, тваринництво, харчова промисловість та виробництво будівельних матеріалів.

(з офіційного веб-сайту Кіровоградської обласної державної адміністрації)

10 липня 2010

Ip: 194.190.24.7 Тема: Із історії села...

КОМИШУВАТЕ (до 1946 року — Дорофіївка, Татарове) — село, центр сільської Ради, розташоване на річці
Грузькій, за 23 км на південний схід від районного центру і залізничної станції Новоукраїнка. Населення— 1165 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Водяне, Грушівка, Дическулове, Новотимофіївка, Софіївка.
Колгосп ім. XX з’їзду КПРС, центральна садиба якого міститься в Комишуватому,— багатогалузеве науково-дослідне господарство, за яким закріплено 4698 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 4267 га орної землі. Виробничий напрям — вирощування зернових (озима пшениця, кукурудза) і технічних культур (цукрові буряки, соняшник), м’ясо-молочне тваринництво. У 1966 році колгосп нагороджений орденом Леніна. У селі трудиться двічі Герой Соціалістичної Праці О. В. Гіталов. У 1934 році після закінчення курсів механізаторів він очолив тракторну бригаду у Малопомічнянській МТС. Тракторна бригада О. В. Гіталова стала всесоюзною школою передового досвіду. її колектив щороку вирощує високі врожаї, вдосконалює технологію сільськогосподарського виробництва. Вивчати досвід гіталовців у комплексній механізації приїздять хлібороби з усіх куточків Радянського Союзу. О. В. Гіталов також побував у багатьох тракторних бригадах Білорусії, Молдавії, Азербайджану, Башкира, в Горьковській і Саратовській областях, у Краснодарському й Ставропольському краях. Давня дружба зв’язує О. В. Гіталова з відомими кубанськими механізаторами В. Я. Первицьким і В. А. Світличним. У 1948 році Гіталов вперше удостоєний високого звання Героя Соціалістичної Праці, у 1958 році — вдруге. Прославлений бригадир — член ЦК КП України та обкому партії, депутат Верховної Ради СРСР 3—8 скликань. Обирався делегатом XX —XXIV з’їздів КПРС, XX—XXIII з’їздів КП України, а також Третього Всесоюзного з’їзду колгоспників.
За успіхи в розвитку сільськогосподарського виробництва 37 комишуватців відзначені урядовими нагородами, серед них орденом Леніна — механізатори М. С. Ткаченко, Л. Г. Кравчук, голова правління В. К. Поповкін, доярка Т. П. Кожуховська, бригадир Е. К. Крижанівська, орденом Жовтневої Революції — механізатор І. Н. Га-ращенко, 8 трудівників — орденом Трудового Червоного Прапора. Звання Героя Соціалістичної Праці удостоєна доярка Л. М. Кравченко.
У середній школі навчаються 465 дітей, працюють 40 вчителів. Для учнів з віддалених сіл збудовано триповерховий інтернат на 200 місць. Учнівська виробнича бригада за високі врожаї не раз відзначалася нагородами ВДНГ. Школа підготувала 65 механізаторів широкого профілю, 56 з яких працюють у бригаді О. В. Гіталова. При школі відкрито ленінську кімнату, кімнату бойової і трудової слави. У селі е будинок культури на 650 місць. У лікарняному містечку розмістилися поліклініка, стаціонар на 35 ліжок, аптека. Діють історико-краєзнавчий музей на громадських засадах, музична школа, бібліотека на 18 тис. книг, дитсадок, пошта, сільське споживче товариство, 10 магазинів, ресторан «Степ», готель. Колгосп звів для сільських трудівників 200 житлових будинків, кілька двоповерхових котеджів для спеціалістів. Вулиці села заасфальтовані, прокладено тротуар, діє водопровід. На честь 100-річчя з дня народження В. І. Леніна закладено дендропарк, 2 партійні організації налічують 86 комуністів, 2 комсомольські —163 члени ВЛКСМ.
Засноване село у другій половині XVIII ст. У лютому 1918 року в Комишуватому встановлено Радянську владу. Влітку 1919 року в Татаровому виникла сільськогосподарська комуна.
208 жителів села воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни, 163 з них віддали життя за Батьківщину, 135 нагороджені орденами і медалями. Воїнам, які загинули під час визволення села, споруджено пам’ятник.

17 травня 2010


1


  Закрити  
  Закрити